Çocuk Cerrahisi Hastalık Belirtileri

Çocuklarda özellikle karın bölgesini ilgilendiren hastalıklarda sık görülen şikayetler karın ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık ya da kanlı ishal gibi şikayetlerdir.
Aşağıda, her bir şikayetin daha detaylı değerlendirmesini bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Pelin Oğuzkurt

Çocukta karın ağrısı

Karın ağrısı çocuklarda çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Beraberinde başka şikayet yoksa ve 3 saatten fazla sürmüyorsa çoğunluğunda önemli bir neden yoktur. Ama karın ağrısı bazı cerrahi ve cerrahi olmayan hastalıkların habercisi de olabilir.
Önemli ve doktora başvurulması gereken karın ağrılarını ayırt etmek için çocuğunuzun başka bulguları olup olmadığını ve karın ağrının özelliklerini takip etmeniz gerekir.

Çocukta kabızlık

Çocuklarda kronik kabızlık çok sık problemlerden biridir. Kabızlık kaka yapma sıklığında azalma, sert ve/ veya ağrılı kaka yapma (barsak hareketi) olarak tanımlanır.
1-4 yaş arasındaki çocuklar genellikle günde 1-2 kez büyük tuvaletini yapar ve %90'ından fazlası en geç gün aşırı dışkılar. Çocuğunuza kabızlık konusunda yardımcı olmak için kronik kabızlığın nasıl geliştiğini anlamak gerekir. Çocuklarda pek çok faktör kabızlığa neden olabilir. En sık nedenler erken tuvalet eğitimi ve diyet değişiklikleridir. Genellikle geçicidir.
Çocuklarda kaka kaçırma, idrar kaçırma, gece altını ıslatma, kasık ve torbalarda şişlik de sık görülen yakınmalardır.
Bu yakınmaların her birini yan tarafta belirtilen sayfalarda daha detaylı değerlendirebilirsiniz.

Çocukta kasık şişliği

Çocuklarda özellikle de bebeklerde kasıklarda görülen şişliklerin en sık nedeni kasık fıtığıdır. Erkek çocuklarda daha sık olmakla birlikte kız çocuklarda da görülür. Çocuklarda kasık fıtığının nedeni anne karnında karın zarının (periton) kasık kanalına doğru uzanan kısmının (prosesusvaginalis) doğumdan sonra normal olarak kapanması gerekirken kapanmamasıdır.

Çocukta kanlı kaka yapma

Çocukluk çağında kaka yaparken kan gelmesi sık görülen bir durumdur. Kakada kan olması bir çok hastalık habercisi olabilir.

Hangi durumlarda çocuklarda kakada kan olur?

Anal fissür ya da anüste çatlak: Çocukluk çağındaki dışkılama sırasındaki kanama nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Her yaşta görülebilir.

Çocukta kaka kaçırma

Kaka kaçırma ya da gayta kaçırma genellikle iç çamaşırına az veya orta miktarda kaka bulaştırmakla kendini gösterir. Kaka kaçırma oldukça sık görülür. Her 100 çocuktan ikisinde bu şikâyet görülebilir. Bazı çocuklar kakalarını günlerce tutabilirler. Tuvalete gittiklerinde tuvaleti tıkayacak kadar büyük kaka yapabilirler. Aynı zamanda sıvı kaka, sertleşmiş kakanın yanından sızarak çamaşırını kirletmesine neden olur.

Çocukta torbalarda şişlik

Hidrosel ya da torbalarda şişlik nedir ve nasıl oluşur?

Anne karnında karın zarının (periton) kasık kanalına doğru uzanan kısmının (prosesusvaginalis) doğumdan sonra normal olarak kapanması gerekirken kapanmaz ve açık kalan kanalın içine karın içi sıvısı girerse oluşan su kesesine hidrosel denir. Sıklıkla bebek doğduğunda fark edilir.

Çocukta idrar kaçırma

Yatak ıslatma (tıbbi adı enüresis nokturna) milyonlarca ailenin her gece yaşadığı bir durumdur. Küçük çocuklarda sık görülmekle birlikte ergenlikte genellikler sonlanır. Her zaman altta yatan bir neden olmayan bu durum çoğunlukla doğal gelişmenin bir safhası olarak kabul edilir ve çocuklar bu durumdan kurtulurlar. Çoğu zaman yatak ıslatma daha önemli bir tıbbi veya psikolojik sorunun belirtisi değildir.

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu