Çocuk Genital Bölge Hastalıkları

Çocukta hipospadiyas

Hipospadias (peygamber sünneti) üretral açıklığın (idrarı yaptığı açıklığın) penis ucunda değil penisin alt kısmında herhangi bir seviyede olmasıdır. Üretra mesaneden başlayarak idrarın taşındığı ve vücut dışına atıldığı tüp şeklindeki yolun adıdır.

Cinsiyet gelişim bozukluğu

Bebeğin dış genital sistemi tipik olarak görülse de bebeğin genetik yapısı (kromozom analizi) dış genital görünüm ile uyumlu olmaz. Bu durumlara cinsiyet gelişim bozuklukları (belirsiz cinsiyet) denilmektedir.

Çocukta hidrosel

Hidrosel nedir? Hidrosel skrotumda karın içi sıvısının açık kanaldan geçmesi ile skrotumda sıvı birikimidir. Testise zararı yoktur, doğumda olabilir doğumdan sonraki aylarda da fark edilebilir. Tek veya çift taraflı olabilir. Skrotum geniş ve gergin görülebilir.

Çocukta varikosel

Skrotum içindeki testislerden kanı kalbe doğru taşıyan toplardamarlar (venler) vardır. Damar içinde kanın akış hızı azaldığım zaman kan damarlar içinde göllenir ve damarların büyümesine ve şişmesine neden olur. Bu skrotum içinde gelişirse ve testis venleri ile ilgili ise buna varikosel denir.

Posterior üretral valv

Anne karnında bebeğin bir veya her iki böbreğinde genişleme görülebilir; bu geçici bir durum olabileceği gibi böbrekten idrarın akmasına engel olan çeşitli nedenlerle de olabilir. Doğumdan sonra ilk hafta içinde ultrason yapılması bebek için zararsız bir işlemdir. Böbrekte genişleme devam ediyorsa sonraki takip, tetkikler ve izlem planlanır.

Sünnet

Sünnet nedir? Penisi kaplayan derinin bir kısmının alınmasını içeren cerrahi operasyondur. Yenidoğan sünneti genellikle 1-2 haftalıkken veya 1 ayın sonuna kadar yapılabilir.

İnmemiş testis

İnmemiş testis genellikle kasık kanalı veya skrotuma yakın kısımda ele gelir ancak bazı çocuklarda doğumdan itibaren hiç görülmez ve muayenelerde ele gelmez.

Labial yapışıklık

Labial yapışıklık nedir? Labium minuslar ince inflamatuar bir zarla birbirine birleştiği zaman labial yapışıklıklar oluşur. Hafif yapışıklıktan tamamen kapanmaya kadar değişen derecelerde olabilir.

Pediatrik Cerrahi
Koç Üniversitesi hastanesi
Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu