Çocuk Bağırsak Hastalıkları

Çocuklarda ince ve kalın bağırsak hastalıkları çok çeşitlidir.

Anorektal malformasyon

Anorektal bozukluklar hem kız hem erkek çocukları etkileyen kolon rektum (kaılnbarsak) kusuru ile birlikte idrar yolları kusurları ve genital sistem kusurlarının da birlikte görülebildiği geniş bir yelpazeyi içeren bir hastalık grubudur.

Çocukta duodenal atrezi

Atrezi hortum ya da boru gibi bir doku ya da dokunun (bağırsak, safra yolu, damar) bir kısmının tıkalı olması ya da gelişmemesidir.

Nekrotizan enterokolit

Nekrotizan enterokolit prematür bebeklerin %2 ilâ 5inde bağırsaklarda görülen iltihabî bir hastalıktır.

Pilor stenozu

Pilor stenozu midenin barsağa geçiş olan alt kısmının daralmasıdır. Bu kısımdaki mide kası kalınlaşır, mideden bağırsağın ilk kısmına geçişi sağlayan pilor kanalını daraltır ve besinlerin mideden barsağa geçmesine engel olur.

Çocukta meckel divertikülü

Meckel divertikülü ince bağırsağın alt kısmında barsak duvarından dışarı doğru çıkan küçük bir çıkıntıdır. Anne karnında oluşan embriyonik dönemden kalan barsağa ait bir kalıntıdır.

Çocukta bağırsak polibi

Bağırsak polipi nedir? Genellikle kalın barsak veya rektumu (kalın bağırsağın son kısmı) örten hücre tabakalarından kaynaklanan barsağın iç kısmına doğru olan doku büyümeleridir. Tek veya çok sayıda olabilir.

Çocukta megakolon

Hirschsprung hastalığı nedir? Hirschsprung hastalığı aynı zamanda konjenital (doğumsal) aganglionik megakolon olarak ya da kısaca megakolon olarak adlandırılır. Öncelikle kalın barsağı (kolonu) ilgilendiren ve kaka yapma problemi ile ortaya çıkan bir durumdur.

Bağırsak duplikasyonu

Duplikasyon kelime olarak bir yapının aynı ya da benzerinden iki tane olmasıdır (çift olma). Sindirim sistemi duplikasyonu normal...

Çocukta pilonidal sinüs

Pilonidal sinüs nedir? Kıl dönmesi veya kıl yuvası olarak adlandırılan, kuyruksokumunda derin bir cilt kıvrıntısı içinde kılların yuvalanması ile gelişen bir durumdur.

İntestinal malrotasyon

Malrotasyon (rotaston anomalisi) çocuğunuzun bağırsaklarının normal pozisyonda (yerleşimde) olmamasıdır.

Çocukta invajinasyon

İnvajinasyon nedir? Bir bağırsak kısmının diğer kısım içerisine teleskop gibi kayarak girmesi sonucu oluşan ciddi bir bağırsak tıkanıklığıdır. Yiyecekler bağırsakların içinde ilerleyemez. 6-9 aylık bebeklerde en sık ve ciddi barsak tıkanıklığı nedenidir.

Jejunal ve ileal atrezi

Jejunum ve ileum ince bağırsağın daha uç kesimleridir. Yani her ikisi de ince bağırsaktır. Hamilelik sırasında bebeğin ince bağırsağının kanlanması ve damarları ile ilgili bir sorun sonucu ince bağırsağının bir kısmının yetersiz oluşumu ile sonuçlanan bir durumdur.

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu