Çocukta varikosel

Çocukta varikosel nedir?

Skrotum içindeki testislerden kanı kalbe doğru taşıyan toplardamarlar (venler) vardır. Damar içinde kanın akış hızı azaldığım zaman kan damarlar içinde göllenir ve damarların büyümesine ve şişmesine neden olur. Bu skrotum içinde gelişirse ve testis venleri ile ilgili ise buna varikosel denir.

13-25 yaş arasındaki genç erişkinlerin %17sinde görülür. Hastaların %90ında sol testistedir, çoğunlukla ergenlikte veya hemen sonrasında görülür. Bunun nedeni ergenlik sırasında testislerin hızlı büyümesi ve kan gereksiniminin artmasıdır.

Belirtileri nelerdir?

Çoğunlukla ilk evrede hastaların yakınması yoktur ve doktor tarafından rutin testis muayenesi sırasında farkedilir.

Çocuklar ağır bir egzersiz sonrası veya sıcak su ile banyo yaparken ve uzun süre ayakta kaldıktan sonra skrotumda ağırlıkhissedebilirler. Bazen skrotumda sürekli ağrı olabilir.

Skrotumda genişlemiş ve büyümüş venlerin oluşturduğu tipik bir görünüm olur (buna torba dolusu solucan görüntüsü denir). Venler kıvrık kıvrım şişlikler oluşturur.

Tanı nasıl konur?

Muayene sırasında tipik görünüm ile tanı konur. Ultrasonografi varikoselin derecsini ve testis büyüklüğünü ve hacmini ölçmek için gereklidir. Her iki testis hacmi ölçülerek karşılaştırılır, böylece 2 testissin büyümesi arasında farklılık var mı, varikosel bulunan testiste büyüme devam ediyor mu yoksa diğerine göre gelişmesi bozulmuş mu değerlendirilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyat ile tedaviye kara vermek için hastanın yakınmaları olup olmadığı ve periyodik ölçümlerde testisler arasındaki hacim farkının %20den fazla olup olmadığının bilinmesi gerekir.

Ameliyat gereken hastalar için uygulanan çeşitli ameliyat yöntemleri vardır. Bunların hepsinde amaç variköz venlerin çıkarılması ve testisin kan akımının düzenlenmesidir.

Ameliyatlardan sonra uzun dönemde %10-12 oranında varikoselin tekrarlama riski vardır.


Çocuk Genital Bölge Hastalıkları

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu