Çocukta apandisit

Çocukta görülen akut apandisit nedir?

Kalın bağırsağın bir uzantığı olan apendiks denen bölgenin enfeksiyon sonucu iltihaplanmasıdır. Apendiks kalın bağırsağın başladığı yerde kör sonlanan ve karnın sağ alt kısmında yerleşen bir bağırsak kısmıdır. İçi boş tüpe benzer bir yapıdır. İçinde bağırsak salgılarının tıkanması veya gaita parçalarını girerek boşluğu tıkaması sonucu iltihap gelişir.

Apandisitin bulguları nelerdir?

Apandisit karın ağrısı yapar. Karın ağrısı genellikle göbek çevresinde başlar ve giderek karnın sağ alt tarafına yerleşir. Ağrı dışında bulantı, kusma, ateş, tuvalete çıkma zorluğu görülebilir.

Çocukta apandisit nasıl tedavi edilir?

Tedavisi ameliyattır. Kapalı (laparoskopik) veya açık yöntemle ameliyat yapılabilir.

Hastanede ne olacak?

Çocuğunuzun muayenesi bittikten sonra kan ve idrar tetkikleri, gerekirse karın röntgeni ve ultrasografi yapılacak. Eğer tanı şüpheliyse bir süre sonra ultrasonografi tekrar edilebilir. Muayene ve tetkikler sonucunda tanı konduktan sonra damar içi sıvısı ve antibiyotik başlanarak ameliyat hazırlığı yapılacak. Ameliyat ameliyathanede genel anestezi altında yapılır, ameliyat bitip çocuğunuz ameliyathanede uyandıktan sonra normal odaya alınır. Eğer apandisit iltihabı karna yayılmamış ise antibiyotik ilaçları devam etmez, sonlandırılır.

Ameliyat yeri pansuman ile kapatılır. Ağrı kesici ilaç başlanır. Karın bulguları düzelip bağırsakları çalışınca sıvı gıdalarla beslenmeye başlanır. Ağrı kesici ilacı düzenli verilerek 1 gün sonra taburcu edilebilir. Eğer karın içinde yaygın iltihap varsa antibiyotik tedavisi ameliyat sonrası hastanede 72 saat devam eder.

Ne zaman iyileşir?

Akut apandisit ameliyatından 4-5 gün sonra okula başlayabilir. 3-4 hafta ağır sporları yapması uygun değildir. 1 hafta sonra banyo yapabilir.

Ameliyat sonrası ateş, ağrı, bulantı/kusma, ishal başlarsa veya yara yerinde kızarıklık akıntı, hassasiyet olursa tekrar hastaneye başvurmanız gerekir.


Genel Çocuk Cerrahisi Hastalıkları

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu