Pulmoner sekestrasyon

Pulmoner sekestrasyon nedir?

Pulmoner sekestrasyon veya doğumsal pulmoner havayolu malformasyonu genellikle doğum öncesi yapılan ultrasonografi sırıasında görülü ve tanı alır. Anne karnında iken başlayan akciğerin kusurlu gelişmesi olan bir akciğer gelişim problemidir. Bu akciğer lezyonlarının normal hava yolları ile ilişkisi yoktur. Hava yoluyla bağlantıları olmadığı için gaz alışverişi yapmazlar yani oksijen ve korbondioksit değişimi gerçekleşmez. Kan damarı vücudun ana atardamarı olan aortadan gelir.

Hasta hangi şikâyetlerle gelir, nasıl tanı konur?

Pulmoner sekestrasyon çeşitli belirtilere yol açabileceği gibi hiçbir bulgu vermeden de ortaya çıkabilir. Genellikle sık tetkrarlayan veya tam tedavi edilemeyen akciğer enfeksiyonu geçiren hastalarda akciğer filmi sırasında şüphelenilir. Öksürük, ateş, balgam çıkarma, nadiren göğüs ağrısı gibi şikâyetlere neden olur.

Anne karnında yapılan ultrasonografilerde pulmoner sekestrasyon görülebilir. Doğum sonrası akciğer grafisi ve daha ileri aylarda bilgisayarlı tomografi ile tanı konabilir. Başka nedenlerle çekilmiş akciğer grafisinde görülebilir. Bilgisayarlı tomografi ile tanı konur, aortadan çıkan atar damarın görülmesi tanıyı kesinleştirir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavisi ameliyattır. Açık veya torakoskopik ameliyat yapılabilir. Pulmoner sekestrasyon aortadan çıkan kan damarı kapatılarak normal akciğer dokusundan ayrılı ve tam olarak çıkartılır. Ameliyatttan sonra akciğerlerin tam olarak genişlemesini sağlamak için ameliyat alanına bir göğüs tüpü (plastik bir boru) yerleştirilir. Tüpten gelen hava kabarcıkları durduktan sonra (2-3 gün) tüp çıkartılır. 24 saat daha hastaneden gözlendikten sonra çocuğunuz eve gönderilir. Ameliyattan sonra 3-4 saat içinde sıvı gıdalarla beslenmeye başlayabilir. Normal yemek yer ve kendini iyi hissttiği zaman yürümeye başlatılır.

Normal aktivitelere 2 haftada spor gibi daha ağı aktivitelere ise 6 hafta sonra başlayabilir.


Çocuk Göğüs Hastalıkları

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu