İmperfore himen

İmperfore himen nedir?

Himen kızlarda vajenin açıklığını çevreleyen ince bir zardır. Tipik olarak yarım ay şeklinde oluşur ve ergenlik sırasında adet kanamasının ve vajen salgısının vajenden dışarı atılmasını sağlar. Eğer bu zar gelişimi sırasında açıklık oluşmaz ve kapalı kalırsa buna imperfore himen denir. Bunun sonucunda adet kanı dışarı atılamaz ve ergenlik çağında hasta adet görmez.

İmperfore himen doğumsal bir durumdur. Bebeğin anne karnında gelişmesi sırasında himen zarınınuygun gelşmemesi ve bir açıklık olmaması nedeniyle ortaya çıkar. Nedeni bilinmemektedir.

İmperfore himenin bulguları ve hastanın yakınmaları nelerdir?

İmperfore himenin ortaya çıkabileceği iki dönem vardır. Birincisi doğumdan önce anneye yapılan ultrasonlarda karın içinde kitle saptanmasıdır. Bebek doğduktan sonra genital muayene yapılarak himenin açık olup olmadığı kontrol edilir. Annenin hormonal aktivitesi nedeniyle bebeğin rahminde de salgılar oluşur ancak vajen ağzı kapalı olduğu için bunlar dışarı boşalamaz ve ultrasonda kitle görünümüne neden olur. İkinci dönem ise ergenlik dönemidir. Adet kanamaları olmaz ve periodlar sırasında çocuğunuzun şiddetli karın ağrıları olabilir. Şiddetli sırt ağrıları idrar yapma güçlüğü ve dışkılama sırasında ağrı ve zorlanma olabilir.

Bunun dışındaki dönemlerde genellikle tesadüfen ayrıntılı bir fizik inceleme veya herhangi bir nedenle genital muayene gereken durumlarda farkedilir.

Tanı nasıl konur?

Tanı fizik muayene sırasında konur. Tipik olarak dışarı doğru bombeleşmiş himenin incelmiş zarı dışarıdan görülebilir.

Tedavi cerrahi olarak adet kanamasının dışarı atılabileceği büyüklükte uygun bir açıklık oluşturmaktır.


Çocuk Genital Bölge Hastalıkları

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu