Sakrokoksigeal teratom

Sakrokoksigeal teratom kuyruk sokumundaki kemikten (koksiks kemiği) köken alan doğumsal tümörlerdir. 35000 doğumda bir görülür ve genellikle hamilelik sırasında yapılan ultrasonografide doğum öncesi saptanır. Bu tümörlerin izleme ve tedavisi pediatrik cerrahın yanı sıra yenidoğan hastalıkları uzmanı, pediatrik anestezist ve pediatrik onkolog tarafından yapılır. Tümörün çok büyük olduğu durumlarda tümör içinde dolaşıma katılan kan ve sıvı miktarı fazla olduğu için hastanın doğum öncesi genel durumu bozulabilir, hidrops fetalis gelişebilir, bu nedenle bebeğin hayatî riski vardır ve erken müdahale veya doğum gerekebilir.

Bu tümörler iyi huylu, kötü huylu veya olgunlaşmamış hücrelerden oluşabilir. Bebek hamilelik döneminin sonunda normal doğması gereken haftada doğarsa yaşam şansı yüksektir. Tümör boyutları büyüdükçe bebeğin yaşam şansı azalır. 10 cmden daha büyük kitle saptanan bebeklerde risk daha fazladır. Tümör kitlesinin içinde iyi ve kötü huylu hücrelerle olgunlaşmamış hücreler bir arada bulunabilir.

Hamilelik sırasında saptanan kitleler nasıl izlenir?

Bebeğin yaşamı tehdit eden bulguları yoksa doğum normal zamanında veya normal zamana yakın gerçekleşir. Normal doğum veya sezeryan yapılabilir. Bu doğum doktorunun ve annenin kararına ve bebeğin durumuna bağlıdır. Doğum sırasında çocuk cerrahının bulunması ve hastayı ilk anda değerlendirmesi gerekir. Kitlenin büyüklüğü, üzerinde zedelenme olup olmadığı, kanama olup olmadığı önemlidir.

Nasıl tedavi edilir?

Doğar doğmaz bebeğin genel durumunu ve solunumunu kontrol altına aldıktan sonra kitle üzerine ıslak steril gazlı bezlerle pansuman yapılır. Çok büyük bir alan olduğu için buradan ısı kaybı fazladır. Serum verilmek üzere damar yolu açılır ve bebek ısıtılır.

Ameliyata uygun duruma geldiğinde ameliyathanede genel anestezi altında bebek hazırlanır. Yüzüstü pozisyonda kitle steril solüsyonlarla silinir ve ameliyat sahası açıkta bırakılır.

Amaç kitlede zedelenme olmadan kitleyi tüm olarak çıkarmak, kuyruk sokumundaki kemiği (koksiks) kitle ile çıkarmak makatın etrafındaki kasları korumak ve normal pozisyonda makat (anüs) oluşturmak ve popo şekillendirmesini mümkün olduğu kadar normale yakın yapmaktır. Tümör sadece dışarı doğru büyüdüyse kitle üzerinden kesi ile çıkarılır, karın içine doğru da büyümüşse karın kesisi ve kitle üzerinden kesi yapılarak kitlenin tamamı çıkarılmalıdır.

Ameliyat sonrası izlem nasıl yapılır?

Ameliyat sonrası kitlenin patolojik incelemesi yapılır. İyi huylu tümör ise başka tedaviye gerek yoktur. Ancak genital bölge ve anal bölgenin muayeneleri 2-4 daha sonra 6 ayda bir yapılarak hastanın idrar ve gaita kontrolü 3 yaşına kadar izlenir.
Kötü huylu tümör sonucunda ise bebeğin kemoterapi (ilaç tedavisi ) alması gereklidir. Kitlenin tekrar etmesi açısından uzun dönem izlemleri çocuk cerrahisi ve çocuk onkoloji bölümleri tarafından 3-6 ayda bir yapılmalıdır. Kitle aynı bölge veya başka bir bölgede tekrarlarsa cerrahi olarak çıkarılması ve tekrar kemoterapi verilmesi gerekir. Böyle hastalarda uzun dönem yaşam sonuçları daha kötüdür.


Çocuk Tümörleri (Cerrahi)

Koç Üniversitesi Hastanesi, Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul, Türkiye
Randevu: 0850 250 8 250

cocuk cerrahisi randevu